Направления клиники
Консультации для взрослых Консультации для детей
Инструментальная диагностика Лабораторная диагностика Амбулаторное лечение
Косметология
Диетология Вакцинация
Хирургия одного дня
Акции
Геморрой за раз долой! Лечение геморроя технологией THD (трансанальная геморроидальная деартериализация) за 8 620 грн. 
Подробнее
Лечение храпа! Радиоволновая увулопалатопластика в хирургии одного дня - за 1 560 грн.
Подробнее
PRP-терапия Инновационный метод лечения последствий травм, воспалительных и дистрофических заболеваний всего за 700 грн!
Подробнее

«Якщо лікар припиняє навчання, він умить стає схожим на динозавра»

У юні роки наш сьогоднішній співрозмовник мріяв бути археологом, та професійне визнання чекало на нього не у глибині розкопів, а у сфері медицини. Досягнувши висот у майстерності хірурга, лікар зберіг любов до історичної науки… Втім, хоч би про яку галузь знань йшлося, він переконаний: кожну ситуацію необхідно вивчати всебічно й у висновках спиратися лише на докази.
Євгене Євгеновичу, Ви у медицині – вже багато років, науковий ступінь здобули майже 20 років тому. Розкажіть, будь ласка, про основні напрями своєї діяльності.

Мій фах – загальна хірургія. Та кожен хірург, якщо він прагне розвиватися, у професійної діяльності опановує більш спеціалізовані напрями. Для мене це була дитяча хірургія, наступним кроком стала проктологія і судинна хірургія.

Серед судинних патологій, з якими доводиться мати справу, значне місце посідає варикозна хвороба. Чи можна визначити її головного провокатора – аби уникнути негараздів?

Головна причина – генетична. Якби ж то ми могли поводитися з людським організмом, як із сантехнічними комунікаціями – просто взяти й замінити уражені варикозом судини на нові – це було б чудово! Або – змінювати структуру судинної стінки…

100-відсоткової перемоги над причиною захворювання людство ще не досягло, однак позбавлення естетичних недоліків і уникнення небезпечних ускладнень цілком досяжне.

Кажуть, для хірурга найкраща операція – та, якої вдалося уникнути. Справді, в багатьох випадках на передній план виходять терапевтичні заходи, які запобігають загостренню проблеми.

Однак при варикозі малоінвазивна хірургія – часто найкраще, а то і єдине можливе рішення.

Наскільки помітно останніми роками вдосконалилися технології?

Сучасна хірургія стрімко рухається у напрямі зменшення часових витрат, знижується ступінь травматизації, скорочується період одужання пацієнта. Аби мати можливість застосовувати всі доступні нині методики, ми беремо участь у міжнародних форумах і конференціях та уважно аналізуємо досвід колег.

Щоб іти в ногу з часом, фахівці мають постійно навчатися…

Навчання потрібне в режимі нон-стоп! Власне, якщо людина прагне бути обізнаною в будь-якому з питань, вона повинна розглядати ситуацію не просто з двох сторін, а ще і знизу та згори.

Візьмімо для прикладу історичні перипетії: кожен із народів схильний оцінювати минуле через призму формування національної ідентичності чи становлення державності та героїзувати причетних до цього діячів. Однак сусіди можуть мати іншу точку зору на ті самі події. Об’єктивність історика передбачає аналіз усіх позицій. Або ж згадаймо суперечки щодо трипільської культури з тисячами різних версій: у кожної зі сторін є свої аргументи!

Проте археологи мають інструменти, які дають змогу з дуже великою імовірністю встановлювати вік знахідки, приналежність до певного типу культури тощо. А які критерії застосовуються в медицині? Тим паче, якщо ми братимемо до відома не лише сучасні фахові дослідження, а й історію медицини, її традиційні та нетрадиційні відгалуження?

Фундамент, на якому тримається вся сучасна медицина, – це використання препаратів і технологій із доведеною ефективністю. Завдання медичної науки полягає саме в тому, щоб запровадити у практику ті відомі методики, що є справді дієвими. Скажімо, я не лікар-травник – але впевнено рекомендую в певних випадках ванночки з ромашкою.

А щодо критеріїв, які допомагають зорієнтуватися у морі медичної літератури, то тут, зокрема, великої ваги набуває розуміння мотивації автора. Це допомагає, приміром, відрізнити суто комерційні складові повідомлень від науково та статистично підтверджених даних.

Потоки інформації, причому різної якості, обрушуються і на пацієнтів. Як розібратися їм?

Прекрасний варіант – частіше радитися з лікарем. Медик повинен знайти індивідуальний підхід: серед усіх наявних методик лікування запропонувати саме ті, які будуть оптимальними для конкретної людини, врахувати наслідки та перспективи, часові й фінансові можливості. А ще – зуміти все це роз’яснити, адже пацієнт має робити свій вибір на підставі раціональних аргументів.

Журнал Healthy&Happy - журнал про здоров`я та здоровий спосіб життя / рубрика "що скажете, док?" /стр. 6-7/ #1, 09/2018.

Назад
Интернет-службы
Новости медицины
Опросы
  1. Какая информация Вам наиболее интересна?